Baltic Busines Forum

W imieniu organizatorów zapraszamy na jubileuszowe 10. Baltic Busines Forum, które odbędzie w Radisson Blue Resort w Świnoujściu, w dniach 18-20 kwietnia 2018 roku.

 

„Nasze forum odbywa się w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dlatego ta edycja BBF nie będzie miała państwa- gościa honorowego. Zaprosiliśmy przedstawicieli życia gospodarczego ze wszystkich państw, które dotąd gościliśmy  w Świnoujściu: z Ukrainy, Turcji, Chin, Gruzji, Kazachstanu i Rosji . Nawiążemy do promowanej w czasie poprzednich BBF idei współpracy gospodarczej w Regionie ABC, Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne. Ta koncepcja ma wiele wspólnego z ideą Międzymorza, przedstawioną przed I Wojną Światową przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, z planem budowy korytarza energetycznego i transportowego na osi Północ- Południe Europy powstałym po wejściu Polski do Unii Europejskiej oraz z ideą  współpracy w regionie Trójmorza, promowaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę.
Wiele uwagi poświęcimy  budowaniu pozycji Polski w globalizującej się gospodarce, w Europie, w Regionie ABC . Chcemy, by nasze dyskusje zaintrygowały samorządowców, menagerów znanych firm, ekspertów oraz ludzi, prowadzących własny, nieraz rodzinny, biznes.

 

W bloku tematycznym „Nowe horyzonty” planujemy, miedzy innymi:

  • debatę „ Od Karpat po Bałtyk. Dla Rzeszowa i dla Lwowa , dla Świnoujścia i dla Ystad. Strategie regionalne jako instrumenty budowania spójności Unii Europejskiej i dobrego sąsiedztwa”;
  • panel „ GO Africa! GO Iran! Go Turkey! Go…! Jak znad Bałtyku dotrzeć do Adriatyku i do Morza Czarnego? Jakiej infrastruktury drogowej, kolejowej i śródlądowych dróg wodnych potrzebujemy dla zdobycia nowych rynków i wsparcia ekspansji polskich firm?”

 

W bloku tematycznym „Nowa energia dla rozwoju” planujemy:

  • debatę „Czy węgiel ma przyszłość? Możliwości współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie wydobycia węgla kamiennego i rozwoju energetyki opartej na węglu w perspektywie polityk Unii Europejskiej”;
  • panel ekspercki „Biogazownie czy fotowoltaika? Jak wspierać nowe źródła energii i efektywność energetyczną?”;
  • warsztaty dla samorządów „Klastry energetyczne – szansa dla prosumentów i samorządów. Projektowanie krok po kroku”.

Samorządowcom, uczestnikom Polsko- Ukraińskiej Akademii Miast, zaproponujemy dyskusje o związkach samorządności  i przedsiębiorczości,  prawach mieszkańca miasta i obywatela kraju, promocji turystycznej miast i regionów.

Więcej informacji na stronie www.balticbusinessforum.eu

Łukasz Pechota
Dyrektor w Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód